Bebeğinize 1 Yaşına Kadar Verilmemesi Gereken Besinler

Bebekler için ilk 6 ay anne sütünün önemi oldukça fazla olup, yalnızca anne sütü ile beslenmeleri gerekmektedir. 6 ay sonrasında ise katı gıda takviyelerine dikkatli ve özenli bir şekilde geçiş yapılmalıdır. Bu süreç içerisinde bebeklere mutlaka verilmemesi gereken gıdalar da bulunmaktadır. Bu nedenle 1 yaşına kadar alınmaması gereken besinler listesi ortaya çıkmaktadır. Bu liste kapsamında annelerin bebeklerine uygun gıdaları vermeleri ve dikkatli olmaları gerekir. İşte annelerin 1 yaşına kadar bebeklerine vermemesi gereken besinler listesi.

1 Yaşına Kadar Alınmaması Gereken Besinler Listesi

Bebekler 1 yaşına kadar besinlere karşı alerjik reaksiyon göstereceklerinden dolayı bu süre zarfından dikkatli olmakta ve bebeğinizi alerji testine sokmakta fayda vardır. 1 yaşına kadar alınmaması gereken besinler listesi;

·         Yumurta akı; 1 yaşına kadar bebeğinizi yumurta akından korumalısınız. Bebeklerin çoğunda yumurtaya karşı alerjik reaksiyon görüldüğünden dolayı sarısını vermenizde sakınca olmasa bile akından uzak durmalısınız.

·         Bal; bal içerisinde kalostridyum denilen bir bakteri üreticisi bulundurmaktadır. Bu bakteri üreticisi de bebeğinizde botulizm denilen zehirlenmeye yol açabilir. Bu nedenle bebeğinize bal vermemelisiniz.

·         Bir diğer alerjik reaksiyonlar tetikleyen besinde fıstıktır. Fıstık kesinlikle 1 yaşına kadar verilmemelidir.

·         İnek sütü; inek sütünün içerisinde yer alan potasyum, mineral, protein, sodyum vb. yararlı bileşenler bebeğinizin böbreklerini zorlamaktadır. Aynı zamanda inek sütü bağırsaklarda kanamaya da neden olabilir.

·         Kakao; 1 yaşına kadar bebeğinize içerisinde kakao, çikolata bulunan besinler vermemelisiniz.

·         Narenciye; narenciyeler her ne kadar yararlı görünseler de bebekler için tehlike oluşturabilirler. Çünkü içlerinde bol miktarda asit bulunur.

·         Kepek ekmeği

·         Patlıcan

·         Asitli içecekler, kahve, çay

·         Domates, çilek, kivi

·         Şeker

·         Kuru incir, kuru dut

·         Baklagiller

·         Balık; yararlı bir besindir. Fakat bebeğinize vermeden önce mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Bebeklerde Verilen Besinlere Bağlı Görülen Alerjiler

Yukarıda bulunan 1 yaşına kadar alınmaması gereken besinler listesinde bulunan besinlerin mutlaka doktor muayenesi altında verilmesi uygundur. Bebeğinizde düzelmeyen kabızlık, ememe, kollarında ve bacaklarda gevşeklik, güçsüzlük görülürse besinlerden kaynaklı reaksiyonlar görülüyor olabilir. Hemen doktora başvurmanız gerekir.