Ev Kazalarını Hafife Almayın

Evde yaşanabilecek kazalar bebek ve çocuk ölümlerine neden olabilecek ölçüde ciddi olabiliyor. Bu nedenle bebeği, evde bir şey olmayacağını düşünerek, korumasız bırakmak doğru değil. Ebeveynlerin ev kazaları konusunda dikkatli ve uyanık olması, gerekli tedbirleri alması ve muhtemel kazalar karşısında ilkyardım olarak neler yapılabileceği konusunda bilinçli olması gerekiyor. Peki, bebekleri ev kazalarına karşı korumak için neler yapılabilir?

Evde Bebek Kazalarına Neden Olabilecek Durumlar

Bebekleri ev kazalarına karşı korumak için öncelikle evde kazaya neden olabilecek hususları bilmekte yarar var. Bebeklerle ilgili olarak en sık karşılaşılan durumların başında küçük cisimleri yutmak geliyor. Bebeklerin ortada bırakılmış bir ilacı içmesi de sık karşılaşılan durumlardan biri. Düşmeler, elektrik çarpmaları gibi problemlerle de yaygın olarak karşılaşılıyor. Ayrıca kaynayan tencere ya da çaydanlığa dokunup yanan ya da daha ileri bir nokta olarak üzerine sıcak çay dolu çaydanlık dökülen çocukların sayısı da az değil.

Bebekler Ev Kazalarından Nasıl Korunabilir?

Bebeklerin evde herhangi bir nedenden dolayı yaralanması söz konusu olabiliyor. Bu nedenle bebekleri ev kazalarına karşı korumak için her şeyden önce bebeğin sürekli gözetim altında tutulması gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, bebek tarafından yutulma ihtimali olan, iğne, boncuk, pil ve para gibi nesneler ile küçük parçalı oyuncakların bebeğin erişebileceği noktalarda yer almaması. Bebeğe verilen oyuncaklar ipli ya da lastikli ise boğulmaya neden olmaması bakımından yalnız oynamasına izin verilmemeli. Belirli bir yaşa gelinceye değin yüksek bebek yatakları korkulukla kullanılmalı. Bebek kendi başına hareket edebildiği, dönebildiği andan itibaren koltukta ya da korkuluksuz bir yatakta tek bırakılmamalı. 50 cm’den daha yüksek bir noktaya, sert bir zemine düşen bebekler doktor kontrolünden geçirilmeli. Yükseklik az ya da zemin yumuşaksa kusma ve bilinç kaybının varlığı bakımından gözlenmeli. Temizlik maddeleri ve ilaçlar çocuğun erişebileceği bir noktada olmamalı. 3 yaşın altındaki çocuklara bütün kuruyemiş yedirilmesi boğulma riski taşıdığından bu dönemde kuruyemişler parçalanarak verilmeli. Elektrik çarpmalarına karşı bir önlem olarak priz koruyucular kullanılmalı.