Çağımızın Sorunu Bebek Alerjisi

Bebeklerin her dönem farklı bir hastalığa yakalanması mümkün olurken, çağımızda görülen en büyük bebek rahatsızlıklarından birisi de bebek alerjisi olmaktadır. Alerji, belirli bir gıda maddesine veya yabancı maddeye karşı vücudun gösterdiği hassasiyet ile ifade edilen bir rahatsızlık olurken, bu rahatsızlığın oluşması için de bir alerjen maddenin mutlak olarak ortaya çıkması gerekmektedir. Bebeklerde genellikle alerji durumu, kullanılan giyim ürünleri, kundak ürünleri veya tekstil ürünlerinden ortaya çıkabilirken, daha çok farklı gıdalar nedeniyle alerjik durumlar oluşabilmektedir. Yetişkinlerde alerji sorununun giderilmesi için iğne ve ilaçlar ya da kullanılan besin ya da maddelerden uzak durma gibi yöntemler tercih edilirken, bebeklerde oluşan alerji rahatsızlığını giderilmesinde daha profesyonel yaklaşımların sergilenmesi gerekmektedir.

Bebek Alerjisi Sorunun Tespit Edilmesi

Alerji, tüm insanlar için çok büyük bir sorun oluştururken, bebek alerjisi ise sıklıkla görülen bir durum oluyor. Genellikle alerjik bronşit ya da alerjik astım gibi farklı şekillerde karşımıza çıkabilecek bu durum için bebeğinizde öksürük nöbetleri, göğüs hırıltısı veya halsizlik gibi durumlar ile ciltte kızarıklıklar gibi farklı noktalar görebiliyorsunuz. Bu durumun tespit edilmesi için öncelikle belirtilere dikkat edilmesi ve daha sonrasında ise risklerin oluşturabileceği daha büyük rahatsızlıkların önlenmesi için uzmanlara başvurulması gerekmektedir. Yapılan testler ve tahliller sonrasında belirtilen gıda maddelerinin ya da farklı malzemelerin kullanımına ara verilmesi ve terk edilmesi gerekebilir.

Bebek Alerjisi İçin Yapılması Gerekenler

Anne ve babaların hekimlerden aldığı önerilere uygun bir şekilde bebek alerjisi durumunda yapması gereken önemli faaliyetler bulunmaktadır. Özellikle bu gibi durumlarda piyasadan hazır olarak satın almış olduğunuz besin maddelerinin içeriğine dikkat etmeniz ve incelemeden direkt olarak kullanmamanız gerekmektedir. Örneğin ceviz, yumurta, inek sütü, peynir veya farklı yoğurt ürünlerinde bulunan tatlandırıcı veya kıvam arttırıcı maddeler alerjik reaksiyonlar oluşturabilir. Besinlerde bulunan katkı maddeleri, gündelik hayatta bebekler için kullanılan eşyalarda doğal olmayan malzemelerin kullanılması, havada bulunan toz ve polenler gibi birçok etken alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebiliyor. Bu nedenle alerjen etki oluşturan maddelerin ortamdan izole edilmesi ve bebeğinizin korunması için sağlıklı önlemleri sağlamanız gerekiyor.