Doğum Çantası Ne Zaman Hazırlanmalı?

Doğum hazırlığı içerisinde bulunan anne adaylarının özellikle normal doğum durumunda 8. aydan itibaren birçok hazırlığını yerine getirmiş olması gerekiyor. Bu noktada en önemli hazırlıklardan birisini doğum çantası oluştururken, bu çantanın 8. aydan itibaren her gün doğuma hazır bir şekilde kullanılabilecek özellikte bulundurulması gerekir. Ev hanımlarının evin kolay bir bölümünde çantayı bulundurması gerekirken, çalışan kadınların araba içerisinde çantayı bulundurması avantaj oluşturuyor. Geçmişinde aile içerisinde veya kendi doğum geçmişinde erken doğum bulunan adayların, daha önceki dönemde çantalarına hazırlamaları son anda heyecan yaşamadan ve daha rahat bir şekilde doğuma gidebilmelerini sağlıyor.

Doğum Çantası İçeriğinde Anne İçin Olması Gerekenler

Çanta hazırlığı gerçekleştirilirken, öncelikle annenin kullanacağı eşyalar ve daha sonrasında da bebek için kullanılacak eşyalar iki farklı grup şeklinde ayrılarak tek bir çantada birleştirilebilir veya iki ayrı çanta yapılabilir. Anne tarafından doğum çantası içinde ihtiyaç duyulacak eşyaların başında ilk olarak gecelik geliyor. Bu geceliğin rahat emzirme için önden düğmeli olması ve yine üşümemek ve dolaşırken kullanabilmek için bir sabahlık bulunması gerekiyor. Normal kullanım için ve lavabo kullanımı için ayrı şekilde terlik bulundurulması ve çanta içerisinde ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde nemlendirici, fırça, deodorant ve diş macunu gibi birçok malzemeyi bulunduran bir kişisel bakım seti olması gerekiyor. Hijyenik bir ped ve pamuk seti bulunması gibi noktalarda bulunuyor. Ayrıca çanta içerisinde yedek iç çamaşırları, çorap, havlu, resmi evraklarınız, eve dönerken giyilecek kıyafet ve ihtiyaç duyacağınız elektronik eşyalar bulunabiliyor.

Doğum Çantası İçinde Bebek İçin Bulunacaklar

Annenin ihtiyaçlarının giderilmesi için tüm ihtiyaçlar hazırlanırken, doğum çantası içinde bebek için gereken malzemelerinde bulunması gerekiyor. Bebek için kullanılabilecek şampuan, fırça ve tırnak törpüsü gibi kişisel bakım araçları ile çarşaf, bebek kıyafetleri, eve dönüş için kundak ve bebek kıyafeti ve daha önceki çocuklarınızın kıskanması gibi durumları önlemek için onlar için de hoşlarına gidecek birkaç parça eşyayı çantada bulundurabilirsiniz. Önemli bir nokta olarak çantada ihtiyaç duymayacağınız bebek bezi ve oyuncaklar ile yetişkin bebekler için kullanılabilecek eşyalara gerek yoktur.