Düşük Tehlikesinden Önce Düşük Korkusunu Yenmek

Çocuk sahibi olmak isteyen bebeğin adaylarının yaşadıkları en büyük korku hamilelikte düşük yapma korkusu gebelikte en çok karşılaşılan ve korkulan komplikasyondur. Fakat şu nokta bu süreçte unutulmamalıdır ki bu durum her ne kadar anne adayları için travmatik ve üzücü bir durum olsa da daha önce çeşitli sebeplerden dolayı düşük yapmış olan birçok kadın daha sonrasında sağlıklı hamilelik dönemleri geçirip çocuk sahibi olabilmektelerdir. Bu sebeple düşük korkusunun anne adayı için takıntılı bir korkuya dönüşmesinin önüne geçilmeli ve asla çocuk sahibi olma şansının yok olması şeklinde düşünülmemesi gerekmektedir.

Sağlıklı Bir Hamilelik İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Anne sağlığını doğrudan etkileyen ve fetüsün kaybına yol açabilen bu hamilelikte düşük bebeğin adayları için en çok dikkat edilmesi gereken risktir. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bu riski en aza indirmek için hamilelikten öncesinden başlayarak gereken özeni göstermesi gerekir.  Gebelik öncesinde beslenmelerine dikkat etmeleri yeterli b12 vitamini ve omega asit takviyesini almaları ilk yapılması gerekenler arasındadır ayrıca çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin kendilerini zararlı maddelerden uzaklaştırması sigara ve alkol kullanımından kaçınması çok önemlidir. Ayrıca anne ve baba adayının yaşı, sağlık durumu, genetik özellikleri de sağlıklı bir hamileliği etkileyen faktörlerdendir. Düşük riskini en aza indirmek için hamilelik öncesinde kadın hastalıkları ve doğum uzmanı doktordan yardım alınmalıdır.

En Sık Görülen Tetikleyici Faktörler

Başarılı bir gebeliğin oluşmasından sonra çiftin yaşı ve genetik faktörlerinin dışında da hamilelikte düşük tehlikesine sebep olabilen durumlar oluşabilir. En sık görülen tetikleyici faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz;

·         Hamilelik sırasında yanlış bir egzersiz yapılması

·         Dış etmenlere bağlı olarak alınan darbeler

·         Hamilelik süresinde Yetersiz beslenme

·         Gebelik öncesinde ve süresinde Alkol, sigara gibi zararlı maddeleri kullanmak

·         Anne adayının yaşadığı psikolojik bir sarsıntı

·         Herhangi bir şekilde radyasyona maruz kalmak

·         Sürekli yaşanan düşük durumlarında hamilelik süresindeki kanama ve cinsel ilişkiler de tehlikeye sebep olabilmektedir.

·         Anne adayının ilk 3 ay içerisinde geçirdiği hastalıklar da hamileliği etkileyen faktörlerdendir.