Ek Besinlere Geçiş Süreci Nasıl Planlanmalı?

Bebekler, doğdukları günden itibaren anne sütüyle beslendiklerinde daha sağlıklı ve bağışıklık sistemleri güçlü bir konumda bulunurken, belirli bir süre sonrasında da ek besinlere geçiş süreci başlatılması gerekmektedir. Bu sürecin hangi ayda başlaması konusunda farklı yaklaşımlar bulunurken genellikle ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenme sağlamanız ve 6 aydan itibaren ek gıda vermeniz öneriliyor. İlk altı ay dahilinde bebeğinizin ihtiyacı olan D vitamininin dışarıdan verilmesi takdirinde Sadece anne sütüyle tüm besin ihtiyacı karşılanabilir. Bu 6 aylık süreçte bebeklerin sindirim sistemi katı gıdaları hazmedecek kadar gelişmediği için bekleme süresi uygulanmaktadır. Bazı uzmanlar ise bebeklerin dördüncü aydan itibaren ek gıda kullanmasını önermektedir. Özellikle günümüzde ek gıdalara geçiş için BLW tekniği tercih ediliyor.

Ek Besinlere Geçiş Süreci Ve BLW Yöntemi

BLW, bebeğinizin kişisel olarak beslenmesini destekleyen bir yöntem olmasıyla birlikte ek besinlere geçiş süreci için de eğlenceli bir sonuç ortaya çıkarır. BLW yönteminde asıl amaç; bebeğin yemeği kendi keyfine ve zevkine göre tadıp, test etmesi ve aile üyeleri ile birlikte yemek yemeyi öğrenerek gerçek yemeklerle beslenmesini sağlamaktır. Bu yönteme geçiş gerçekleştirilmesi için de ilk 6 ayda anne sütüyle beslenme sağlandıktan sonra BLW yöntemi uygulanmaya başlanabilir. Doktorunuzla yaptığınız görüşme sonrasında BLW başlangıcı için doktorunuzdan öneri aldığınızda; buharda pişirme, haşlama veya fırınlama gibi doğal yöntemlerle hazırladığınız besinler ile birlikte başlangıç yapabilirsiniz.

BLW Yönteminde Kullanılan Gıdalarla Ek Besinlere Geçiş Süreci

BLW yönteminde sebze, meyve veya farklı gıdalar buharda pişirilerek, haşlanarak ya da fırınlanarak yağsız ve vitamin değerlerini kaybetmeden hazırlanmaktadır. Bebekler, bu yöntem sayesinde ek besinlere geçiş süreci için farklı lezzetleri tatma, kişisel olarak kendilerini geliştirme ve eğlenme fırsatını bulmaktadır. Hazırlamış olduğunuz yemekleri bazen hiç beğenmeden bırakabilir, bazen sadece bu yiyeceklerle oyun oynayabilir bazen de çok sevdikleri yemekleri keyifli bir şekilde yiyebilirler. Unutulmaması gereken bir nokta olarak bu süreçte de anne sütünün ana besin kaynağı olarak sürdürülmesi gerekliliğidir. Bunun dışında BLW yöntemi ile buğday ekmeği, çavdar ekmeği, peynir, balık, muz, elma ve yoğurt gibi birçok besini deneyebilirsiniz.