Gebelik Bulantıları Nedir ve Nasıl Baş Edilir?

Yapılan bir araştırmaya göre hamile kalan kadınların yaklaşık %70inden daha fazlasında bulantı ve çoğu zaman buna eşlik eden kusma durumu görülmektedir. Gebelik bulantıları bütün anne adaylarında görülmesi beklenen ve normal kabul edilen bir durumdur. Bu bulantılar sağlıklı bir gebelik sürecinde genellikle sabahları görülse de şekli ve süresi hamileliğin durumuna göre değişiklik göstermekle beraber hemen her anne adayının karşılaştığı bir durumdur. Bazı anne adayları bu bulantıları 3.aydan itibaren yaşamaya başlasa da 4-6. Haftalardan itibaren görülebilmektedir. Yaşanılan mide bulantıları ve kusmaların sonucunda ortaya çıkabilecek yorgunluk hissi, kilo kaybı, iştahsızlık, midede yanma gibi durumlar görülebilir. Bu süreçte paniğe kapılmamak, psikolojik olarak kendini yıpratmadan sakin bir durumda düzenli olarak bir doktor görüşü almak sağlıklı ve rahat bir hamilelik dönemi açısından mutlaka gerekmektedir.

Gebelik Bulantılarına Ne Sebep Olur?

Araştırmacılar bu duruma sebep olan etmenlerin; yorgunluk, düşük kan şekeri ve psikolojik etmenlerin yansıra hCG adı verilen ve anne karnındaki bebeğin gelişimi için hayati bir rol oynayan bir hormonun neden olduğunu düşünmektedirler. Gebelik bulantıları başlarda anne adayı için rahatsız edici olsa da bebeğin sağlığına olumsuz bir etki göstermez. Bu bulantılar çoğunlukla hamileliğin 6.ayından sonra sona ermektedirler.

Gebelik Bulantılarıyla Baş etme Yöntemleri

Hamileliğin henüz başlangıcında yaşanılan ve belki de anne adaylarının en büyük şikâyeti olan gebelik bulantıları ile baş etmek için kullanılan çeşitli yöntemler;

·         Baharatlı ve ağır yiyeceklerden kaçınmak

·         Sürekli sabit 3 öğün yerine daha az miktarlarda olarak sık sık yemek

·         Dar ve sıkan giysiler yerine daha rahat giysiler tercih etmek

·         Özellikle sabah bulantılarına karşı yatağının yanında kan şekerini yükseltmek için hafif atıştırmalıklar bulundurmak(çikolata, mısır patlağı, sarı leblebi gibi)

·         Bulantı hissi başladıktan sonra kendini rahatlatmak ve derin nefesler almak yardımcı olacaktır

·         Hemen her öğünde bol sıvı tüketmek

·         Zencefil ve papatya çayı gibi çaylar sakinleştirici etkilerinden dolayı yardımcı olabilirler.

·         Beslenmenizi dengeli yapmanız bebeğin ihtiyacını duyacağı bütün farklı besinleri almanız hem sizin hem bebeğin sağlığı için yararlı olacaktır.