Gebelikte Tansiyon Yükselmesi Ve İdrarda Protein Testi

Normal koşullarda her insan için hipertansiyon önemli bir sağlık riski oluştururken, hamilelik döneminde yüksek tansiyon görülmesi, daha tehlikeli bir duruma sebep olabilir. Hamilelikte çok yüksek görülen tansiyon oranları, gebelikte ortaya çıkan hamilelik zehirlenmesi yani preeklampsi’ye de neden olabilir. Bu durum genellikle halk arasında gebelik tansiyonu adıyla bilinen bir rahatsızlık olmakla birlikte Türkiye'de 10 hamileden birinde genel olarak görülmektedir. Üstünde durulmayan bir konu olduğunda, anne ve bebek ölümleri ile sonuçlanabilecek bir durum olan preeklampsi, genellikle anne adaylarında el ve ayak şişkinliği durumu görülmesi ile ortaya çıkıyor. Gebelik durumunda anne adaylarının sürekli bir şekilde beslenmelerine dikkat ederek tansiyonlarını ölçüp kontrol altında tutması gerekiyor.

Gebelik Tansiyonu Belirlenmesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Hamileliğin 20. haftasından itibaren başlayan bu durum, özellikle ödem ve protein kaybına neden olurken, bazı anne adayları preeklampsi riskini daha fazla taşıyabilir. Daha önceki dönemlerde de hipertansiyon sıkıntısı yaşamış kişilerde, 35 yaş üstü hamile olan bayanlarda ve fazla kilolu bayanların hamilelik döneminde gebelik tansiyonu sıkıntısı yaşanabiliyor ve bu durumda protein kaybı gibi bir durum ortaya çıkıyor. Gebelik döneminde yaşanan hipertansiyon gibi rahatsızlıklarda tespit yapılması için idrarda protein testi gerçekleştirilebiliyor. Normal koşullarda idrarda az miktarda protein bulunması normal olurken, gebelik durumunda görülecek bazı rahatsızlıklarda protein oranları çok daha yüksek oranlara çıkabiliyor. Preeklampsi gibi rahatsızlıklarda da idrarda protein miktarı artış gösterdiği için tespit yapılabiliyor.

Gebelik Tansiyonu Nelere Neden Olabilmektedir?

Anne adayının yüksek kan basıncına sahip olması plasenta ile ilişkinin yetersiz kalmasına sebep olabilmektedir. Bu gibi bir durumda bebek, yeterli düzeyde oksijen ve besin alamadığı için anne karnında gelişimi yavaşlayarak, erken doğum gibi riskleri de ortaya çıkarabilir. Hatta anne adayında görülen gebelik tansiyonu durumundan dolayı bebeklerin de böbrek yetmezliği ve gelişim sorunları yaşaması mümkün hale gelirken, bu durumun tedavisi için en doğru yöntem istirahat oluyor. Tansiyonun yüksek olduğu durumlarda anne adaylarının istirahat ederek tansiyonlarını düşürmesi ve doktor kontrolünde ilaç tedavisi uygulaması doğru oluyor.