Gebelik Tespiti Ve Sonrasında İzlenmesi Gereken Yollar

Gebe olmak istiyor veya gebe olduğunuzu düşünüyorsanız uygulamanız gereken belirli gebelik testi yöntemleri bulunmaktadır. Planlı veya plansız olarak aileye yeni bir üyenin katılacağını anlayabilmek için çiftler genellikle eczanelerde satılan gebelik testlerine yönelirler. Bu testler %100 doğru sonucu vermese de gerçeğe yakın olan sonucu sizlere kısa sürede verecektir. Bunun yerine işin uzmanlarına ve doktorlara başvurarak daha net ve doğru sonuçları almak mümkündür. Bu sebeple bizler gebelik şüphesi bulunan kadınlara ilk olarak doktor muayenesini tavsiye etmekteyiz. Bu sayede yanlış uygulamalar sonucunda hatalı sonuçlar ile karşılaşmak mümkün olmayacaktır.

Gebelik Testi Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

hCG hormonu yumurtanın döllendikten sonra rahim duvarına tutunmasının ardından salgılanan hamilelik hormonu olmaktadır. Eczanelerde satılan gebelik testi çubukları bu hormonu idrar yolu ile tespit etmekte ve sonuç olarak da sizlere gebe olup, olmadığınıza dair işaretler vermektedir. Gebe iseniz sonuç pozitif çıkacaktır. Bu testlerin ne zaman yapılması gerektiği konusunda da doğru zamanı bilmek çok önemlidir. Bu sayede gebelik testini en ideal zamanda yapabilirsiniz. Adet gecikmenizin ardından bu testleri yapmanız daha doğru olacaktır. Kan ve idrarda belli olan hCG hormonu uzmanların yapmış oldukları testler ile de kolay bir şekilde görülecektir. Bu nedenle adet döngünüzün bir hafta gecikmesinin ardından bu testleri yaptırmak en uygun zaman olacaktır.

Gebelik Testi Sonrası İzlenmesi Gereken Yollar?

Gebelik testini yaptınız ve sonuç pozitifi çıktı. Sonucun pozitif çıktığını gebelik testi çubuğunda var olan çift çizgiden rahatlıkla anlayabilirsiniz. Hemen bir kadın doğum uzmanından randevu almalı ve doktorunuz ile birlikte daha gerçekli ve sağlıklı olan gebelik testlerini uygulamalısınız. İdrar testleri yüksek oradan doğruluk içerse de doktorunuz sizden kan testi de isteyebilir. Eğer sonucunuz tek çizgi yani negatif çıktı ise ve âdetiniz hala gecikmede ise daha sağlıklı test uygulamaları yapacak olan doktorunuza başvurmanızı öneririz. Evde yaptığınız testler genellikle doğru sonucu verse de zaman zaman yanlış sonuç ile karşılaşmakta mümkündür. Veya aradan 5-7 gün geçtikten sonra evde uyguladığınız testi tekrar edebilirsiniz.