Gebelikte Beslenme Neden Önemlidir

Gebelik sürecinde beslenme diğer dönemlere göre daha fazla önem teşkil etmektedir. Bunun nedeni annenin artık tek kendini beslemek zorunda oluşu ile sınırlı kalmaması ve taşıdığı canı da beslemek zorunda olmasından kaynaklanmaktadır. Çünkü bebeğin tek beslenme kaynağı anne olmaktadır. Annenin bu sebeple yediği yiyecekler, vitamin dengesi, hareketleri vb. durumlar bebeğin olgunlaşmasını etkileyen başlıca unsurlar arasında yer alacaktır. Fakat annenin gebelik sürecinde beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi gerekli diye bir kaide yoktur. Tabii ki bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyecek olan sigara, alkol vb. maddelerin kullanılması gerekir. Gebelikte beslenme için çok basit ve hem anne hem de bebek için yararlı tavsiyeler bulunmaktadır.

Gebelikte Nasıl Beslenilmelidir?

Gebelikte beslenme konusunda ilk dikkat edilmesi gereken, kalorili yiyeceklerden uzak durmak ve bol kalsiyumlu, vitaminli, taze, doğal ve bol çeşitli gıdalar ile beslenmektir. Unutmamak gerekir ki hamilelik döneminde alınan kiloların bebeğe bir getirisi bulunmamaktadır. Bu nedenle hamilelik süreci sonrası fazla kilolar ile savaşmamak için, hamilelik döneminde kalorili, yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bebeğin büyümesinde, sağlıklı olmasında, zihinsel ve fiziksel yönden iyi gelişmiş olmasını nedeni annenin iyi bir beslenme programı oluşturmuş olmasından gelmektedir. Ortalama olarak anne adaylarının 5 ile 12 kilo arasında kilo alması normaldir. Tüm gebelik sürecinde annenin protein, kalsiyum, demir alması ve ortalama olarak günlük 300 kalori enerji harcaması gereklidir.

Gebelik Sürecinde Alınması Gereken Mineral ve Proteinler

Gebelikte beslenme sürecinde annenin yeterli oranda kalsiyum alması bebeğin kemik gelişimi için oldukça önemlidir. Bu besini almak isteyen anneler yoğurt, süt, peynir ve yeşil sebzeleri tercih edebilirler. Gebelikte kanın dengeli kalması için de demirin yeterli oranda alınması gerekir. Kırmızı et, pekmez, yumurta, kuru üzüm bu konuda eksiği kapatacaktır. Gebelik döneminde protein ihtiyacı artmaktadır. Bu nedenle bu ihtiyacı karşılamak için yumurta, kırmızı et, süt ürünleri, süt, kuru baklagiller, balık yenmelidir. Bu besinlerden alınan proteinler bebeğinizin zekâ gelişimini olumlu yönde etkileyeceklerdir. Gebelik döneminde alınması gereken bir diğer besinde C Vitamini olmaktadır. Bu vitamini de limon, portakal, karnabahar, çilek, lahana, domates, yeşilbiber ile alabilirsiniz.