Gebelikte Vitamin Takviyesi Neye Göre Belirlenmelidir

Gebelik döneminde bebeğin daha sağlıklı, büyümesi hızı daha hızlı ve normal olsun diye anne adaylarına vitaminler önerilmektedir. Bu vitamin çeşitliliği ve dozları annenin ve bebeğin durumuna göre değişiklik gösterir. Gebelik döneminde anne karnında bir canlı daha taşıdığından dolayı yediği yemeklere ve aldığı vitaminlere dikkat etmelidir. Gebelik dönemi boyunca alınacak olunan vitamin, mineral, demir, folik asit vb. takviyeler bebeğin sağlığını etkilediği gibi aynı zamanda annenin de sağlığını etkilemektedir. Gebelikte vitamin takviyesi yapılırken mutlaka uzmanların desteği ve önerileri ile takviye yapılmalıdır. Yapılan testler sonucunda anne adayların ihtiyaç duydukları besin değerleri belli olacaktır.

Gebelik Döneminde Alınması Gereken Vitamin Takviyeleri

Yapılan önemli çalışmalar sonucunda gebelikte vitamin takviyesi konusunda en değerli ve mutlaka alınması gereken vitaminlerin başında kalsiyum, demir ve folik asit geliyor. Demir bebeğin oksijene ulaşmasını kolaylaştırırken, folik asit sinir yolu kusurlarını engellemektedir; kalsiyum ise annenin kemiklerini korurken bebeğinde kemik gelişimine destek olmaktadır. Hamilelik süreci boyunca alınması gerekenler A, B, C, D olmaktadır. Bunun yanında demir, omega 3, kalsiyum, magnezyum, almak da oldukça önemlidir. Tüm bu vitaminlerin dozajı hamileden hamileye farklılık gösterdiğinden dolayı burada net bir şekilde dozaj belirtmek pek doğru olmayacaktır. En doğru miktarı doktorunuzun yapmış olduğu testlerin sonucu verecektir. Vitamin takviyesi alırken de düzenli olarak takviyelerin yeterli gelip gelmediğini anlamak için doktorunu ile iletişim halinde olmanız oldukça önemlidir.

Gebelik Döneminde Doğru Vitamin Takviyesi

Gebelikte vitamin takviyesi sırasında reçetesiz bir takviye vitamin kullanılmamasına özellikle dikkat etmek gerekir. Çünkü bu vitaminlerin içerisinde yer alan bitkiler sıkıntı yaratabilmektedir. Özellikle de bazı vitaminlerden fazla miktarda almak bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyecektir. Örneğin çok miktarda A vitamini içeren takviye almak fetüs gelişimini olumsuz etkileyecektir. Diyetisyeninizin kontrolünde her ay alacağınız vitamin takviyesi miktarı ve değerleri farklılık göstereceğinden dolayı, sizler için en doğru olan miktarlar belirlenecektir. Unutulmamalıdır ki hamilelik sürecinde doğal, tatlandırıcı içermeyen, ev yapımı yiyecekler her zaman daha fazla vitamine sahip olacak ve yararlı olacaktır.