Anne Adayları İçin Hamilelik Süresince Yolculuk İpuçları

İnsanoğlunun sahip olduğu en büyük güç ve hayatın mucizesi olan gebelik adayları için zorlu olabilse de içerisinde bir o kadar da mutluluk ve heyecan barındıran bir süreçtir. Hamilelik döneminde anne adaylarının kendilerinin ve doğacak yavrularının sağlığı açısından dikkat etmesi gereken birçok durum vardır. Özellikle genç ve tecrübesiz anne adaylarının hamilelik süresince yolculuk dikkat etmeleri gereken durumlar konusunda birçok soru ve tereddütleri olabilmektedir.

Hamilelik Süresince Yolculukta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sorulan sorular arasında gebelikte yolculuk yapmak ile ilgili sorular çok merak edilen sorulardan. Eğer anne adayının gebelik dışında tıbbi ilgi gerektiren bir durumu yoksa Hamilelik süresince yolculuk yapacak anne adaylarının dikkat etmesi gereken durumları özetlemeyebiliriz;

·         Yolculuk esnasında anne adaylarının sık sık tuvalete gitmeleri gerekeceği için yolculuk yapılacak taşıt ve yol süresi buna göre ayarlanmalıdır.

·         Anne adaylarının rahat ve geniş bir alanda yolculuk yapması çok önemlidir.

·         Hamileliğin 3. Ayından sonra bulantı ve kusma gibi durumlar görülebildiği için buna göre önlem alınmalıdır.

·         Gebelikte uzun süre hareketsiz kalmak hem annenin hem de çocuğun sağlığı etkileyen bir faktördür. Sık sık mola verebileceği bir yolculuk anne adayı için daha iyi olacaktır. Eğer mola veremeyecek bir araçla yolculuk yapıyorsa (tren, uçak gibi) en azından araç içerisinde kısa adımlarla bacaklarını açmak gerekir.

·         Uçak yolculuklarında yaşanan basınç değişimleri ve ani hava hareketleri doğrudan fiziksel olarak bir zarar taşımasa da psikolojik etkilerinin anneyi etkileyebileceği düşünülerek ona göre davranılmalıdır.

·         Aşırı hızlı ya da aşırı rahatsız yolculuk ortamlarından kaçınılması ve annenin psikolojik anlamda

rahat olabileceği bir ortam sağlanması gerekmektedir.

En Mutlu Yolculuk Olan Gebelik

Hamilelik süresince yolculuk dahil anne ve çocuk sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken birçok durum olsa da gerekli önlemler alındıktan sonra anne adayının hayatına çok ciddi kısıtlamalar getirmesine gerek yoktur. Aksine bu ilahi yolculukta anne adayının mutlu ve sağlıklı olabilmesi için hayatına devam etmesi, keyif aldığı aktiviteleri sürdürmesi bebeğin gelişimi açısından sağlıklı olacaktır.