Hamilelik Öncesi Yapılması Yapılan Testler

Anne adayı hamilelikten önce ortalama üç ay önce doktora gitmelidir. Doktor hamilelik süresince belirli zamanlarda anne adayını muayeneden geçirir. Muayene de servikal kültür, vaginal smear ve kan testleri gibi farklı testler yapılır. Yapılan hamilelik öncesi testler sayesinde bakteri ve virüsler konusunda önlem alınır. Eğer bazı rahatsızlıklar varsa gebelik üç ertelenmelidir. Doğum sırasında sorun yaşamamak için folik asit ve çinko alınmasında büyük bir fayda vardır. Hamilelik öncesi yapılması gereken testler şunlardır;

·         Tam kan sayımı

·         Tam idrar tetkiki

·         Hepatit B ile ilgili testler

·         Açlık kan şekeri

·         Anne ve babanın kan grupları

·         Toksoplazma ile ilgili testler

·         Rubella (kızamıkçık) ile ilgili testler

·         Sistemik bir hastalık varlığında ise ilgili branş hekiminden konsültasyon istenir ve birlikte takip ve tedavi edilir.

Hamilelik Öncesinde Yapılması Gerekenler

Kadınlar hamilelik döneminden öncesinde birtakım şeylere çok dikkat etmelidir. Eğer anne adayı gebelikten önce bilinçli olursa sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirir. Böylece olası sorunlar önceden engellenmiş olur. Hamileliği öncelikle psikolojik olarak kabul etmek gerekir. Sonrada sağlık problemleri araştırılmalıdır. Hamilelik döneminde nasıl beslenilmesi gerektiği konusunda da bilgi alınmalıdır.

Çocuk sahibi olmak isteyen insanlar bu önemli kararı verdikten sonra belirli konularda araştırmalar yapmalıdır. Ruhsal ve fiziksel olarak hazırlık yapıldığı takdir de sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirilir. Uzmanlar hamilelik öncesi testler konusuna büyük hassasiyet gösterir.

Hamilelik Öncesi Yapılan Tetkik ve İncelemeler

Hamileliğin planlanması sayesinde ilerde oluşacak sorunlara önceden önlem alınır. Böylece sağlıklı bir hamilelik dönemi yaşanır. Hamilelik öncesi testler yapılarak hem bebek hem de kendiniz için doğru bir adım atmış olursunuz. Uzman bir doktor eşliğinde anne ve baba adayı için birtakım testler yapılır.

Bebek sahibi olmak isteyen anne ve baba adayları uzman bir doktor tarafından muayene edilmelidir. Bu muayeneler esnasında;

·         Aile hayatı

·         Tıbbi geçmişi

·         Evlilik süresi

·         Alınan ilaçlar

·         Genetik sorunlar

·         Beslenme sorunu

·         Kan grubu

Diş bakımı gibi durumlar göz önüne alınır. Böylece anne ve baba adayları sağlıklı bir dönem geçirir