Planlı Hamilelik Nedir?

Çocuk sahibi olmaya karar veren eşlerin bu andan itibaren belirli konularda derinlemesine araştırmalar yapmasından fayda vardır. Bilinçli ebeveynler planlı hamilelik ile ilgili araştırma yaptıkları takdir de doğru sonuçlara ulaşabilir. Buna göre anne ve baba için birtakım testler yapılır. Olası sorunların saptaması öğrenildikten sonra hamilelik öncesinden halledilirler. Sonra da sağlıklı bir hamilelik süreci başlar.

Hamilelik öncesinde yapılan testler özellikle kadın açısından oldukça önemlidir. Kadınsan rahatsızlıklar ya da diğer sağlık sorunları önceden belirlenir. Doktor buna göre kadına birtakım öneriler de bulunur. Erkekler de bu süreçte eşlerine destek olur. Hamilelik döneminde en önemli faktör erkekteki spermlerin sağlıklı olup olmadığıdır. Bu nedenle de kadın ve erkeğin doktora görünmesi doğru bir seçenektir.

Planlı Hamilelik Nasıl Olur?

Bebek sahibi olma kararı alındıktan sonra planlama yoluna gitmek her bakımdan sağlıklı bir karardır. Planlı hamilelik olası sorunların önceden saptanmasıdır. Anne ve baba adayları için çeşitli testler yapılarak rahatsızlık olup olmadığı tespit edilir. Maddi ve manevi açıdan bebek sahibi olmaya hazır olup olmadığını öğrenilir.

Yapılan tıbbi araştırmalar çocuk sahibi olacak yetişkinlerin %10 – 15inde kısırlık problemi görüldüğünü söylüyor. Hamilelik için gerekli olan süre çiftlerin yaşlarına bağlı olarak artış gösteriyor. Yaş arttıkça da kadının üretkenliği azalıyor. Planlı hamilelik konusunda araştırmalar yapılarak bu konuda önlemlerin alınmasında büyük bir fayda vardır. Böylece sağlıklı bir hamilelik süreci başlar. Çiftler bebek sahibi olma konusunda gönül rahatlığı yaşar.

Planlı Hamilelik ve Önemi

Kadının gebe kalmadan önce planlı hamilelik konusunda bilgili olmasında fayda vardır. Çiftler doktora giderek birtakım testler yapar. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak gebeliğe hazır olmaları sağlanır. Hamilelik öncesinde anne adaylarının folik asit kullanımına dikkat etmesi gerekir. Buna göre folik asit hamilelik döneminden 6 ay önce kullanılmaya başlamalıdır. Gebeliğin ilk üç ayında da buna devam edilmesi gerekir. Böylece bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesi sağlanır. Anne adayı vücudu gebeliğe hazırlarken muhakkak fazla kilolarından kurtulmalıdır. Çünkü fazla kilo hamilelik döneminde birçok sorunu da beraberinde getirir. Sağlıklı beslenmek bu açından önem taşır.