Prematüre Bebek Eşittir Zayıf Doğan Bebek mi?

Her yıl binlerce bebek prematüre olarak tanımlanıyor. Ancak bu konuda yaygın şekilde doğru olduğu zannedilen bir yanlış var. Doğum kilosunun az olmasının bebeği prematüre olarak tanımlamak için yeterli olacağı zannedilebiliyor. Oysa prematüre bebek sahibi olmak zayıf doğan bir bebeğe sahip olmakla aynı şey değil. Doğum kilosu 3 olan bir bebek prematüre olarak dünyaya adım atarken 2 kg doğan bir bebek normal ve sağlıklı bir bebek olabilir. Peki, değerlendirmede hangi kriter esas alınıyor? 37. Haftadan önce dünyaya gelmiş olması halinde bebekler prematüre olarak kabul ediliyor.

Prematüre Bebeklerin Karşılaşabileceği Sağlık Sorunları

Prematüre bebek sahibi olmak muhtemel sağlık sorunları ile daha fazla karşılaşma riskinin bulunduğu anlamına geliyor ve buna göre bebek bakımında dikkatli davranılması gerekiyor. Vaktinden oldukça erken bir dönemde dünyaya gelen bu bebekler akranlarına kıyasla solunum ve sinir sistemlerinde sıkıntı yaşayabiliyor. Ayrıca bu bebekler işitme ve görme fonksiyonlarının gelişimi bakımından normal şartlarda doğması gereken zaman dilimine göre takip ediliyor. Zira erken doğmaları sebebiyle bu bebeklerin beyinden karaciğere, böbrekten kalbe, akciğerlerden bağırsaklara kadar pek çok organ ve sistemi yeteri kadar gelişmemiş oluyor. Buna bağlı olarak da çeşitli sorunlar yaşanabiliyor. Doğum haftası küçüldükçe bu sorunların görülme riski ve yoğunluğu artış gösteriyor. Doğumdan itibaren bebeğin yeni hayata uyum için desteklenmesi büyük önem taşıdığından yeni doğan bakım ünitesine sahip merkezlerde bakımının yürütülmesi gerekiyor.

Prematüre Bebek Sahibi Olan Aileler Ne Yapmalı?

Prematüre bebek sahibi olmak ailelerin bebek bakımı konusunda normal şartlara kıyasla çok daha hassas olmasını gerektiriyor. Bu bebeklerin savunma sistemleri yeterince gelişmediğinden bebek bakımını üstlenen kişinin ellerinin her zaman temiz olması gerekiyor. Bebeğin günlük öğün saati ve miktarı ile kaka ve idrar miktarının tablo halinde takip edilmesi ve anormal bir durum görülmesi halinde doktorla paylaşılması önem taşıyor. Bebeğin kendine ait bir yatakta uyuması, oda ısısının 23-25 derece arasında tutulması, uyku sırasında ince bir battaniye kullanılması ve tulum giydirilmesi, dikkate alınması gereken diğer hususlar arasında yer alıyor.